Zawodowe uprawianie sportu – czy to dobry pomysł na życie?

Będąc dziećmi często sprowokowani pytaniami dorosłych o to kim chcemy zostać w przyszłości, wyobrażamy sobie siebie za kilkadziesiąt lat. Rzadko które dziecko zadowala się wizją bycia panią ze sklepu, czy też mechanikiem samochodowym. Większość marzy o barwnym życiu, pełnym sukcesów i wyzwań, czyli na przykład o tym, by w przyszłości zostać zawodowym sportowcem.

Sportowcem być

Sportowcy są grupą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, którą podziwia się tak samo mocno, jak gwiazdy estrady, czy też aktorów

Autor zdjęcia: { QUEEN YUNA } (cc)

Sportowcy są grupą, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, którą podziwia się tak samo mocno, jak gwiazdy estrady, czy też aktorów. Wystarczy spojrzeć chociażby na opływających w luksusy piłkarzy. Choć codzienne treningi wymagają od nich dyscypliny, wytrwałości i dobrej organizacji, ciężko jednak powiedzieć, że ich praca jest dużo cięższa od tej, którą wykonuje większość społeczeństwa. Nic więc dziwnego, że spoglądamy na nich z zazdrością, wyobrażając sobie, że to my jesteśmy na ich miejscu. Któż by nie chciał bowiem wieść tak beztroskiego i łatwego życia, w którym nie trzeba martwić się o opłacenie rachunków i kredytów? W którym kupno luksusowych samochodów czy też odzieży jest na porządku dziennym? Niestety, to tylko jedna strona medalu, nagłaśniana mocno przez media. Realne życie sportowca nie jest już tak beztroskie.

Dzień z życia sportowca

Niestety, jak to zwykle w życiu bywa – jest też i druga strona medalu o istnieniu której czasem zdarza nam się zapomnieć. Każdy dzień sportowca to długie godziny morderczych treningów i nieustanne wyrzeczenia, których nie doznają przedstawiciele innych zawodów. Chcąc odnieść sukces w sporcie, trzeba podporządkować temu całe swoje życie, najczęściej wyrzekając się w ogóle normalnego życia, założenia rodziny, spontanicznych spotkań z rodziną i przyjaciółmi. To w gruncie rzeczy życie niczym chomik w kołowrotku. Każdy dzień podobny jest do poprzedniego.

Będąc sportowcem, trzeba codziennie, nieustannie poddawać swoje ciało ponadnormatywnym obciążeniom. To zwalające z nóg treningi i pokonywanie wielu ograniczeń naszego ludzkiego ciała. Nie każdy, nawet jeśli posiada predyspozycje do uprawiania sportu, odniesie w nim sukces. Fakty są takie, że zawodowych sportowców są setki tysięcy, a tych, których znamy z pierwszych stron gazet jest zaledwie garstka. By znaleźć się w tym prestiżowym gronie poza umiejętnościami, trzeba mieć też nie lada szczęście, by znaleźć dobrych trenerów i zostać odkrytym przez sponsorów, bowiem bez ich nakładów na rozwój sportowca próżno oczekiwać spektakularnych wyników.

Ograniczenia ludzkiego ciała

Choć każdy, kto zawodowo uprawia sport ma ubezpieczenie dla sportowców (o którym więcej tutaj: https://sport.iexpert.pl/), to jednak fizycznie nie jest ono w stanie uchronić sportowca przed skutkami nieszczęśliwych wypadków, czy też kontuzji. Ubezpieczenie zapewnia wprawdzie środki na podjęcie leczenia i rehabilitacji, nie sprawi jednak, że ciało wróci do dawnej sprawności i ruchu. Wszak sportowcy nieraz przez kilka lat przygotowują się do udziału w olimpiadzie, czy też innych prestiżowych zawodach. Jeśli zaniemogą, nie dostaną następnej szansy. Mija ona bezpowrotnie.