Solidna dawka adrenaliny – sporty ekstremalne

Żyjemy w czasach, a których wielu z nas szuka mocnych wrażeń. Chcemy żyć intensywnie, wyraźnie doświadczając świata, który nas otacza. Następstwem takich potrzeb jest często kierowanie się w stronę sportów ekstremalnych, a więc dyscyplin z góry obarczonych dużo większym ryzykiem, niż ma to miejsce w przypadku normalnego sportu.

Ekstremalne doznania

Żyjemy w czasach, a których wielu z nas szuka mocnych wrażeń

Autor zdjęcia: Mak Ka Hei (cc)

Przyimek ekstremalne słusznie wywołuje skojarzenia z czymś mocnym, intensywnym i niekoniecznie bezpiecznym. Wszystko to sprawdza się w odniesieniu do  ekstremalnych dyscyplin sportowych. Co ciekawe, przybywa ich w zastraszającym tempie, tak samo jak przybywa śmiałków, którzy chcą się w nich sprawdzić.

Nie są to jednak aktywności dla każdego. Trzeba nie tylko mieć w sobie chęć do przeżycia czegoś tak szalonego, ale również i zdolności, które pozwolą na sprawdzenie się w takim wydaniu. Ciężko bowiem oczekiwać, że osoba niewysportowana odnajdzie radość z uprawiania parkour (https://pl.wikipedia.org/wiki/Parkour). Nie każdy jest w stanie podołać takim wyzwaniom. Należy więc umieć mierzyć chęci na swoje możliwości.

Ryzyko związane z tego rodzaju aktywnościami

Niestety, w przypadku sportów ekstremalnych liczyć musimy się nie tylko z wielką dawką adrenaliny, ale także i dużym ryzykiem uszkodzenia swojego ciała, a nawet odniesienia śmiertelnych obrażeń. Upadek z dużej wysokości, najczęściej jeszcze przy sporej prędkości –to nie może się skończyć dobrze. Dlatego, każdorazowo, gdy zamierzamy zmierzyć się z czymś takim, musimy wykupić stosowne ubezpieczenia sporty ekstremalne (więcej).