Niebezpieczny sport

Człowiek do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego potrzebuje ruchu. To fakt, z którym nie da się polemizować. Nasz tryb życia, spędzanie wielu godzin przed telewizorem, czy też komputerem – to warunki, do których nasz organizm nie jest przyzwyczajony. Skutkiem takiego życia jest pojawienie się problemów zdrowotnych, w tym zwłaszcza:

Człowiek do zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego potrzebuje ruchu

Autor zdjęcia: shinya

Także, wydawałoby się zupełnie niezwiązane z ruchem schorzenia, takie jak na przykład depresja, swoją przyczynę nierzadko biorą właśnie w braku ruchu.

Jak się ruszać?

Skoro mamy już świadomość tego, że ruszać powinniśmy się codziennie wszyscy, warto zadać sobie pytanie o to, jakiego rodzaju ruch powinien to być, aby w możliwie najlepszym stopniu spełniał on swoją funkcję. Z pewnością, jeśli nie ruszaliśmy się wcześniej, nie warto decydować się na aktywność sportową wymagającą specjalnych przygotowań i predyspozycji. Wówczas nawet, bowiem ubezpieczenie dla sportowców nie sprawi, że unikniemy kontuzji.

Trzeba mierzyć zamiary na możliwości, stopniowo zwiększając swoją dawkę ruchu. Najlepiej zacząć od spacerów, czy też jazdy na rowerze. Z czasem, gdy organizm przyzwyczai się do wysiłku, powinno się zwiększać obciążenie, jakiemu poddajemy swoje ciało. Niezależnie jednak od tego, na jaką aktywność się zdecydujemy, nie można zapominać o stosownej rozgrzewce i rozciąganiu po zakończeniu treningu. Dzięki temu nasze ciało nie tylko lepiej znosi przeciążenia, ale także i uda nam się uniknąć zakwasów dnia kolejnego, które wielu z nas zniechęcają do podejmowania kolejnego dnia dalszej aktywności. Tak naprawdę, bowiem sport jest dla każdego z nas, trzeba tylko wiedzieć jak ćwiczyć, by sprawiało nam to przyjemność i nie prowadziło do urazów.